მთელი ცხოვრება უარყოფდნენ, მაგ ადგილზე 100 ათასი კაცი როგორ დაეტეოდაო, გუშინ კი იგივე ადამიანები ამბობდნენ, იმ პატარა მონაკვეთში 300 ათასი კაცი ეტევაო – მამა შალვა კეკელია
“ჩემთვის ვფიქრობდი, რამდენი თეორია მოგვისმენია 100 ათას მოწამესთან დაკავშირებით რომ თურმე იმ ადგილზე 100 ათასი კაცი ვერ დაეტევა, ასე ამბობდნენ ხოლმე ის არხები, რომლებიც ეკლესიას ანადგურებდნენ.“ – ამის შესახებ მამა შალვა კეკელიამ ქადაგებისას ისაუბრა.
როგორც მამა შალვამ აღნიშნა, ის ადამიანები, რომლებიც მუდმივად აპელირებდნენ 100 ათასი მოწამის დღესთან დაკავშირებით, რომ შეუძლებელი იყო მოცემულ ადგილზე მსგავსი რაოდენობის შეკრება, გუშინ, ის ადამიანები, ვინც სულ ეკლესიას ებრძოდნენ, თავისი პირით ამბობდნენ, რომ თურმე იმ პატარა მონაკვეთში 300 ათასი კაცი ეტევა, არათუ 100 ათასი კაცი და “მთელი თბილისი იქ იყო”.
“როცა 100 ათასი მოწამის ხსენების დღეს აღვნიშნავთ, სულ ასეთ რამეს ამბობდნენ ხოლმე, რომ მაგ ადგილზე 100 ათასი კაცი როგორ დაეტეოდაო, გამორიცხულიაო. თბილისში 100 ათასი კაცი არ ცხოვრობდაო. ისტორიაში წერია, რომ მთელი საქართველოდან შემოკრიბეს ხალხი და აწამეს. და გუშინ ამბობდნენ, რომ 300 ათასი კაცი იდგაო. დღეს, მაღალი შენობები დგას, სახლები დგას, ქუჩები დაკეტილია, მაშინ იყო გაშლილი მოედანი და ამ გაშლილ მოედანზე თურმე 100 ათასი კაცი ვერ დაეტეოდა მაშინ. წარმოიდგინეთ, ღმერთი როგორი მოწყალეა რომ თავიანთი თვალით დაანახა ეს ყველაფერი და ალაპარაკა კიდეც ამაზე. რასაც მთელი ცხოვრება უარყოფდნენ და დაგვცინოდნენ 100 ათას მოწამეზე, გუშინ ის ადამიანები, ვინც სულ ეკლესიას ებრძოდნენ, თავისი პირით ამბობდნენ, რომ თურმე იმ პატარა მონაკვეთში 300 ათასი კაცი ეტევა, არათუ 100 ათასი კაცი და მთელი თბილისი იქ იყო, ამას ამბობდნენ“-განაცხადა მამა შალვა კეკელიამ.